Wino w ZaKładce
Koncepcja karty win w ZaKładce wiąże się bezpośrednio z historią miejsca. To nie przypadek,że mamy w swojej ofercie tylko wina z historycznego szlaku handlowego – Starego Kontynentu. Na całym świecie powstaje dzisiaj więcej fantastycznych win niż kiedykolwiek, jednak w dalszym ciągu to Europa kreuje trendy i wyznacza kierunek. Szanując wino oddajemy szacunek winiarzowi, bo to dzięki jego pracy, możemy się cieszyć tym trunkiem siedząc przy stole. Współczesny świat nieustannie wymaga od nas uwagi, koncentracji i pośpiechu. Kiedy jednak usiądziemy w miłym miejscu rozkoszując się prostymi rzeczami, możemy sobie pozwolić na chwile relaksu, odprężenia i uważności w towarzystwie dobrego wina i jedzenia – to filozofia którą się kieruje przy wyborze win do karty nasz sommelier Rafał Błażusiak.
Chwila pierwsza – lokalna…
Polska. Ostatnie lata pokazują, że Polacy nie mają się czego wstydzić i mogą się chwalić swoimi winami na całym świecie. Doskonałym przykładem są przede wszystkim winnice takie jak: Dwór Sanna, Winnica Jakubów, Winnica Dom Bliskowice, Hople Poraj Paczków i Winnica Kojder.
Pierwsza z nich to Dwór Sanna z doliny Roztocza. Wina produkowane bez dodatku cukru, naturalnie klarowane z organicznym procesem produkcji bardzo dobrze oddają potencjał terroir. W karcie win znajdziemy od nich wina takie jak: musujący Johaniter, Solaris „Sanna” macerowany z czerwonymi winogronami, Regent, doskonale wpasowujący się do jesiennych dań. Kolejna winnica to Dom Bliskowice znana na całym świecie przede wszystkim dzięki Johaniterowi Ultra – to pomarańczowe wino, uznawane jest jako jedno z najlepszych win z Polski. Dzięki ciągle rozwijającej się branży winiarskiej w naszej ofercie znajdziemy też świetne, orzeźwiające Sauvignon Gris i półwytrawne Cuvee z winnicy Kojder, wino Lauda (Pinot Bianc z szczepem Devin) z winnicy Miłosz oraz czerwone wino Adonis (Zweigelt) z małopolskiej winnicy Skarpa Dobrska. Podobnie jak w większości polskich produktów, winiarstwo to pasja gospodarzy.
Dlatego wspomniane wina są dostępne w małych ilościach, często zdarza się, że są wytwarzane tylko na własny użytek. Rosnąca świadomość odwiedzających nas gości sprawia, że zainteresowanie tymi winami ciągle rośnie wraz z ich jakością – coraz bardziej docenianą na całym świecie.
Europa Środkowa
Kolejnym krokiem w karcie win, jest Europa Środkowa. Znajdujemy tutaj winiarzy z Austrii i Węgier. Na szczególną uwagę zasługują wina z winnicy Nikolaihof, Malatinszky i Weninger. Mają one jedną wspólną cechę, są produkowane według zasad biodynamiki. Świeżość i aromat nadają im swój charakterystyczny bukiet. Wina z tych regionów są szczególnie bliskie polskiej kuchni a ich mocne akcenty znajdziemy w ZaKładce. Węgry to jeden z największych producentów wina w Europie Środkowej, jest ono nieodłącznym elementem kultury, historii i gastronomii tego kraju. Podobnie to wygląda w Austrii. Jako, że wina z tych dwóch państw są często niedocenianie, winiarze bardzo muszą dbać o jakość swoich wyrobów. W przypadku producentów win które mamy w swojej karcie – jakość jest z pewnością wysoka i bardzo dobrze komponuje się z naszymi daniami. Tradycją Zakładki stało się też to, że codziennie na „tablicy” pojawiają się inne dania. Często zdarza się, że te dania nawiązują do elementów kuchni węgierskiej, co jest pokłosiem podróży kulinarnych Szefa Kuchni.
Włochy i Francja
Podróżując po świecie win nie można pominąć Włoch. Polacy bardzo lubią wina z tego kraju. I my w ZaKładce też. W karcie znajdziemy głównie klasyczne pozycje win. Ilość zarówno produkowanego jak i spożywanego wina, jakość oraz różnorodność szczepów i apelacji sprawiają, że we Włoszech powstają wina dobre, znakomite i wielkie tzw. „włoskie klasyki”. Dodatkowo mamy bogactwo lokalnych szczepów zarówno białych jak i czerwonych, które podbijają cały świat. Obok klasyków takich jak Barbera, Amarone, Chianti, Soave, Pinot Grigio, Primitivo w naszej karcie znajdziemy wina ze szczepów takich jak Chardonnay, Insolia, Nero d’Avola, Fiano i Negroamaro. Szczególnie ten ostatni szczep z renomowanej piwnicy Schola Sarmenti bardzo przypadł do gustu naszym gościom i wyróżnia się mocno w naszej selekcji. Do stylu naszej kuchni bardzo dobrze komponują się też wina z południowej strony Włoch – Sycylii (np. Hallelujah Syrah z Vini Campisi). Bardzo cenimy sobie producentów, dbających o standard, jakość i dobry smak win które produkują. Patrząc jeszcze na wybór win z Włoch, należy wyróżnić Lanhe Rosso od Matteo Correggia, tworzący swoje wina w Piemoncie – jeden z czołowych winiarzy tego regionu, a jego wina zyskują uznanie w najlepszych restauracjach na świecie. Zabutelkowano tylko 1000 butelek tego wina –z czego 30 jest od niedawna dostępne w ZaKładce.
Wino wytwarzane jest na niemal wszystkich kontynentach , ale podobnie jak w przypadku kuchni – mistrzami pozostają Francuzi. Ich wina stały się ikoną, wzorem do naśladowania i obiektem pożądania. To one stanowią główny trzon naszej karty win. Są kwintesencją elegancji i indywidualizmu – niezależnie od regionu z którego pochodzą. Również i z tego kraju posiadamy selekcję zarówno klasycznych win o długiej historii, jak również win produkowanych w nowoczesny sposób. Regiony jakie reprezentowane są w karcie to Alzacja, Bordeaux, Dolina Rodanu, Dolina Loary, Jura, Prowansja, Langwedocja, Roussilion, Szampania i Burgundia.
Wina które proponujemy pochodzą z małych, rodzinnych winnic. Wytwarzane tradycyjnie, według zasad uprawy zrównoważonej, gwarantując przejrzystość produkcji oraz promując ekologiczną uprawę. Większość z winiarzy których możemy reprezentować zrzeszona jest w stowarzyszeniu Vigneron Independant co jest wyrazem filozofii ich życia. Nasza selekcja skierowana jest do pokolenia ludzi poszukujących win o autentycznie wysokiej jakości, smacznych i o prestiżowym pochodzeniu. Ważne też jest dla nas zachowanie dobrego stosunku ceny do jakości. Kryterium jakim się kierujemy przy wyborze win do naszej karty jest zdanie, że dobre wino to takie, po którym chce się otworzyć kolejną butelkę. Cechą Francuzów jest to, że tworzą przemyślane życie, oparte na uważności, życzliwości i spokoju. Takie też są ich wina. Biorąc też pod uwagę, że naszymi gośćmi są głównie ludzie z charakterem, ambitni i szukający nowych wyzwań – naszą propozycją może być generacja francuskich winiarzy, produkujących świeże i nietuzinkowe wina np. La Ficelle, które dostępne jest w Polsce tylko u nas – Pinot Noir z gamay z regionu AOC Saint Pourçain.