ukryj

CHEF RAFAŁ TARGOSZ

Twórca konceptu oraz szef kuchni
i właściciel krakowskiego bistro
ZaKładka Bistro de Cracovie

Swoją karierę zawodową rozpoczął w rodzinnym Krakowie, gdzie uczył się od takich kulinarnych autorytetów, jak Pierre Gaillard we francuskiej restauracji Cyrano de Bergerac, a następnie u włoskiego mistrza, ówczesnego szefa restauracji hotelu Pod Różą - Alfredo Chioccetti. W tym czasie zdobył też liczne staże zagraniczne we Francji (m.in. u George Blanc'a, Grand Chef Cuisinier, ***Guide Michelin), we Włoszech, a także na Węgrzech.

W krakowskim Hotelu Copernicus, jako pierwszy z szefów w Polsce zaprezentował w 2000 roku autorski styl gotowania. W latach 2003-2005 obejmował stanowisko kucharza, stacjonującego w Budapeszcie polskiego ambasadora. Po powrocie do kraju objął stanowisko szefa kuchni w kompleksie gastronomiczno-hotelarskim Donimirski Boutique Hotels (restauracja Cul-De-Sac w Hotelu Gródek oraz restauracja w Hotelu Kościuszko). Szef kuchni Hotelu Unicus**** w latach 2009-2013.

Wielokrotnie wyróżniony kompletem sztućców w przewodniku Michelin oraz zdobywca dwóch czapek w przewodniku Gault&Millau.

Laureat i dwukrotny zwycięzca ogólnopolskich konkursów kulinarnych. W listopadzie 2002 roku wraz z ekipą narodową zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Świata w Luksemburgu. W roku 2012, wraz z narodową reprezentacją zdobył brązowy medal na Olimpiadzie Kulinarnej w Erfurcie (IKA Olympiade der Köche). Obecnie jest jurorem w prestiżowych konkursach kulinarnych organizowanych w kraju.

Zwycięzca nagród Galicyjskiej Akademii Smaku za rok 2000 i 2001. Reprezentował Kraków na zakończeniu Festiwalu Europejskich Stolic Kultury, które odbyły się w Bolonii w 2000 r. Jest także wykonawcą wielu Festiwali gastronomicznych, m.in. kuchni polskiej w Budapeszcie (2004) i kuchni polsko-żydowskiej w Quito (2007).

Współautor kulinarnego albumu „Ugryźć świat”, wydanego przez National Geographic w roku 2008 oraz autor licznych artykułów do kulinarnych czasopism i portali gastronomicznych.

Konsultant gastronomiczny wszystkich, do 2018 roku edycji Masterchef Polska TVN oraz Masterchef Junior TVN.